Home / W życiu / Czego nie zabrałem ze sobą w Bieszczady

Czego nie zabrałem ze sobą w Bieszczady

Samotny  wyjazd w Bieszczady obiecywałem sobie od lat kilku. Czterech chyba. Co prawda planowałem go uskutecznić raczej latem, ale nadarzyła się okazja żeby wziąć parę dni wolnego, więc pojechałem. Trochę się do tego nie przygotowałem, ale o tym zaraz.

 

Jak się dostać w Bieszczady zimą? Od razu odpuściłem  opcję jazdy samochodem ze względu na tylny napęd. Z Krakowa jest kilka możliwości dostania się tam transportem publicznym – dosłownie kilka, a podróż trwa koło 7 godzin. Najlepszym wyjściem żeby dotrzeć do Ustrzyk Górnych jest autobus o 2:20 z przesiadką w Sanoku. O około 9:30 na miejscu.

Jak pomyślał tak zrobił – wsiadłem w nocny autobus, chwilę się zdrzemnąłem i po przesiadce w Sanoku (Trzeba przejść na ul Lipińskiego – po drugiej stronie torów), wylądowałem w Ustrzykach. Nie zastanawiałem się długo, czy siąść najpierw w knajpie, szukać noclegu, czy iść w góry. Przypuściłem szturm na Połoninę Caryńską. Już po kilkunastu minutach zorientowałem się, że jednak dobrze byłoby mieć kijki trekkingowe. Nie zrażony tymże, brnąłem dalej w las pod górę.

Wiadomo, że czym dalej w las, tym więcej ciepła się emituje – zwłaszcza jeśli idziesz z pełnym plecakiem – może nie jakoś ekstremalnie ciężkim, jednak masę swoją ma, obciąża dodatkowo nogi no i jak zajebistego by nie miał systemu doprowadzania powietrza do pleców, to i tak będzie za mało. Zwłaszcza jeśli masz na sobie odzież która raczej nie oddycha. BTW – bawełniana parka ze sztucznym misiem w środku jest może i dobra, ale jak jest styczeń 1945, a Ty siedzisz okopany w lesie w Ardenach.

Rakiety? Raczej niepotrzebne, choć mogą się przydać – przy przeciętnej ilości śniegu bardziej by mi chyba przeszkadzały niż pomagały. Natomiast tuż nad linią drzew zdecydowanie przydałyby się raki, czy inne łańcuchy na koła, bo pod miękkim puchem co chwilę wywiewanym na drugą stronę zbocza bywa po prostu lód.

Gdzieś tak koło 300 metrów przed szczytem, kiedy zerwał się wiatr i od południowej strony zaczęło walić śniegiem po oczach miałem dość już wszystkiego. Gór, śniegu, wędrówki. Wszystkiego. Stanąłem wtedy przed wyborem – wracać czy iść dalej? Innego wyjścia nie było, bo przecież nie zostanę tam gdzie stoję. W głowie huczało mi tylko, że tysiące ludzi – jeśli nie więcej – zrobiło to już wcześniej. W gorszych warunkach, z gorszym sprzętem i tak dalej. Jednym słowem „Nie bądź miętus – idź do góry”.

Wszedłem, napiłem się wody, spojrzałem na to wszystko z góry i odzyskałem energię na powrót. Po drodze dodałem otuchy jakimś studentom, którzy mieli chwile wahania w tym samym mniej więcej momencie co ja. Mam nadzieję że weszli.

Później wróciłem do Ustrzyk, znalazłem nocleg, zdrzemnąłem się (miałem za sobą noc z może czterema rwanymi godzinami snu) i trafiłem  imprezę z super ludźmi w zajeździe Pod Caryńską. Zupełnie przypadkiem. Sytuacja rozwijała się szybko. Na tyle szybko, że po kilku piwach, ogromnym kawałku pieczonej baraniny, wielu dyskusjach o wszystkim i o niczym postanowiłem wymknąć się po angielsku, żeby móc zrobić cokolwiek następnego dnia.

Następnego dnia zrobiłem dosłownie „cokolwiek” Moje nogi przypominały dwie obolałe nieruchawe kłody drewna które wolałyby raczej leżeć, płynąć, być wiezione, a nawet na papier przerobione, byle tylko nie iść. Próbowałem co prawda i nawet dotarłem do połowy drogi Ustrzyki – Muczne, ale po zerknięciu na zegarek stwierdziłem, że za dnia nie zdążę wrócić. Wróciłem więc od razu.

Przed wyjazdem zimą w góry trzeba liczyć się z kilkoma rzeczami – śnieg znacznie utrudnia wędrówkę – nawet jeśli masz sprzęt za miliony nie zastąpi kondycji, choć zdecydowanie może ułatwić wyjazd. Jeśli masz kondycję, to wystarczą dobre buty, kurtka i niezbyt ciężki plecak. Najgorsze jednak jest to, że o ile nie jesteś fanem/fanką wędrowania w nocy po górach gdzie zdarzają się wilki czy niedźwiedzie, trzeba sobie zaplanować czas wyjść, miejsca przystanków i tak dalej.

 

Niby wie to każda osoba która chodzi po górach. Gorzej z tymi, którzy tego regularnie nie robią.