Home / W życiu / Hanoi – cyrk na kółkach i Sapa – miasto we mgle.

Hanoi – cyrk na kółkach i Sapa – miasto we mgle.

HANOI

Wracamy do bardziej tropikalnych klimatów, bo i pora taka, że lepiej chyba się czyta i ogląda ciepłe rzeczy. Sweter, kaloryfer, czy Hanoi – cyrk na kółkach. Dosłownie. Skutery jeżdżą tutaj wszędzie – po prawej po lewej i środkiem jezdni. Na czerwonym, na zielonym i bez świateł – kiedy patrzeć na to wszystko z zewnątrz nie sposób się połapać. Łatwiej to wszystko zrozumieć kiedy jesteś w środku. Już idąc przez ulicę można zauważyć, że ten z pozoru chaotyczny ruch jest jak żyjący organizm – wystarczy iść, a skutery płynnie Cię ominą i trafisz na drugą stronę ulic jak Mojżesz za morze czerwone. Nawet na czerwonym.

W Hanoi nie widziałem wiele – muzeum kobiet, teatr lalek na wodzie i mnóstwo stoisk z jedzeniem. Zupa pho, smażony makaron z różnościami tego świata i temu podobne.

Mają też pączki za osiem złotych jeśli dasz się skusić wspomnianej w filmie babie na rowerze. Tak to jest jeśli nie uważasz. Ciągle trzeba liczyć, targować się i nie wierzyć, że w którymkolwiek momencie czeka Cię ulgowe traktowanie. Wręcz przeciwnie.

W każdym razie, wizytę w Hanoi uważam za super udaną – mógłbym tam zostać na dłużej, choć mieszkać bym nie chciał.

 

SAPA

Sa Pa, czy też Sapa to niewielka miejscowość w górach, skąd można wyruszyć na szlak z najwyższym szczytem Wietnamu. Można, jeśli jest się gotowym na warunki mocno spartańskie, lejący deszcz, mgłę nieprzeniknioną, błoto po kostki i tego typu atrakcje. No chyba, ze akurat będzie słonecznie. Ale przynajmniej mają park jak z awatara.

Oprócz tego jest tu mnóstwo barwnego i lokalnego folkloru, który kiedy się bliżej przyjrzeć, już taki taki kolorowy nie jest. Zewsząd wypełza  walka o przetrwanie każdego kolejnego dnia. Jest po prostu inaczej.  Od najmłodszych lat dzieciaki zarabiają na rodzinę dając sobie robić zdjęcia lub próbując wcisnąć cokolwiek  chodząc za tobą i zawodząc misteeer, misteeeer (lub lejdiiii – w zależności od płci oczywiście). A ty kupujesz te rzeczy do momentu, kiedy przychodzi refleksja: Nie utrzymam wszystkich rodzin w Wietnamie – nie dam rady.

Jest tu również oczywiście najtlajf – stoiska z jedzeniem otwierają sie wieczorami, serwują „wino” które jest raczej bimbrem, no i oczywiście wszelkie możliwe smakołyki – co natura dała. To tutaj właśnie jadłem wróbla z grilla – suchy, żylasty, mały i w ogóle do niczego. Oprócz tego mieli też z grilla gołębie, żaby, i inne specjały których pochodzenia wolałem nie dochodzić. Szczerze powiedziawszy – wolałem kurczaka a la KFC z ulic Bangkoku.

Oprócz tego wszędzie wokół trwały jakieś roboty – chłopy jak dęby (przynajmniej jak na północnowietnamskie warunki) tłukły się młotami pneumatycznymi i innym sprzętem od bladego świtu do ciemnej nocy. Zastanawiałem się jednak, czy te roboty to nie jest tylko przykrywka, bo generalnie w mieście panował błogi rozpierdol jak po wojnie.

Później było już tylko lepiej – sypialnym autobusem wyruszyliśmy w stronę Ha Long. Tam dopiero było ciepło. I te widoky…. Ale to może następnym razem.